HLAVNÍ PAMÁTKY PERU
Jsem pár dnů doma. Putování po Peru u konce, tak ještě za čerstva přidávám pár nápadů a doporučení, pokud se budete někdo chystat na druhou stranu zeměkoule.
Co neminout.
Níže přikládám základní přehled hlavních zajímavostí Peru. Jde o „hlavní – klasickou“ turistickou trasu, kterou realizuje většina cestovek a je tak dobrá, pokud se chystáte do Peru poprvé.
My jsme ji realizovali ve 2 týdnech. Ujeli 2400 km a upřímně, trochu mě potrápila nadmořská výška. Část cesty je v cca 3000 – 4000 mnm a nejlépe by bylo, na některém místě chvíli odpočívat, vychutnávat, aby šlo vše víc hladce. Tak pokud máte možnost, doporučila bych buď trasu upravit a nebo si dopřát víc času.
LIMA
Mezinárodní lety jsou směrovány do LIMY. Za mne…není třeba se zde zastavovat. Klidně bych hned přeletěla do Cuzca či pralesa.
Upřímně mne nic v Limě dramaticky nezaujalo.
OSTROVY BALLESTAS
První zastávka z Limy směr jih. Peruánské Galapágy. Je dobré přenocovat někde blízko výletních mol a ráno vyrazit. Tuším, že není možné cestovat samostatně. Pokud se chcete na ostrovy podívat, je třeba vyrazit na výletní lodi. Běžný výlet trvá cca 2h, na ostrovech se nevystupuje. Lodě jsou otevřené pro cca 30 lidí. Dobré je mít sebou klobouk, neb kormoráni občas krouží nad hlavou výletníků 🙂 Podívaná krásná. Tisíce ptáků, volně žijící lachtani, tučňáci….
POUŠŤ NAZCA
Už od 12.let mě tohle místo lákalo. Pokud se budete chystat na planinu Nazca, tak je možné vybrat si z několika leteckých společností, které nabízí přelety nad obrazci. Vyhlídkový let trvá cca 30 min. a lítá se většinou Cesnou pro 12 pax. Mě bylo zle od žaludku už u druhého obrazce. Asistent pilota mi držel palce, dopoval tamponky s alkoholem, ale je dobré vědět, pokud máte sklon necítit se dobře na lodi atd. tak bych zvážila, zda stojí za to. Výhlídkový let stojí cca 100 Eur (2019). Jinak ale samo zážitek…magie z planiny dýchá. Neví se, co přesně obrazce jsou…zřejmě mapy pro tance bohům, pro přilákání vody…různé teorie…
Pokud nepoletíte, před příjezdem do městečka Nazca je vyhlídková věž u které je možné se zastavit a podívat se alespoň na 2 obrazce (3. – ještěrka, je přepůlená silnicí a není moc vidět…ale strom a ruce hezky…)
Nejlépe se západem slunce…hra světel rozehrává krásnou podívanou do dalekého prostoru.
Taky je možnost zastavit se v Muzeu Maria Reich – němky, která objevila obrazce a začala je čistit. A tématicky se ubytovat v hotelu Nazca Lines DM Hoteles – hotel, ve kterém údajně peruánská vláda dala k dispozici Marii pokoj.
Přejezd NAZCA – AREQUIPA
Z Nazca trvá přejezd do Arequipy dobrých 11 hodin po transpanamerikana – hlavní dopravní tepna podél východního pobřeží Jižní ameriky. Je to dlouhé…krajina čarokrásně pustá. Po levé ruce oceán, na pravo magické nic. Dle informací od místních průvodců není moc dobré vydávat se na tuhle cestu samostatně v pronajatym autě, neb se tu přepadává…Moc osobních aut zde nejezdí, většinou kamiony či autobusy…
AREQUIPA
Druhé největší město Peru, příjemné koloniální město Arequipa. Malebné náměstí, kostely, kláštery a hlavně úchvatné pohledy na okolní 6000 m vysoké sopky…Tady se mi líbilo. Je to již cca 2200 mnm tak je dobré začít žvýkat lístky koky, hodně pít a odpočívat.
Tu je také umístěna mumie Juanity – mladičké dívky, kterou inkové obětovali k udobření bohů a bohužel byla obět z hor odnesena a je ve skleněné vitrýně muzeu…Je umístěna v Muzeo Sagrado kousek od hlavního náměstí Plaza de las Armas.
ALTIPLANO
Na přejezdu Arequipa – kaňon Colca je možné si užít uchvatný prostor vysokonáhorní planiny Altiplano. Dříve mořské dno (dnes z moře zůstala malá část – jezero Titicaca). Průměrná nadmořská výška už je 4000 mnm a nejvyšší bod přejezdu je ve výšce 4800 mnm. Po cestě je dobré zastavovit se na Inca čaj nebo čaj z čerstvé koky…čaj z bylinky muňa (ta mi pomáhala hodně). Na nejvyšší vyhlídce jsou krásné výhledy na sopky v dálce. Po cestě lamy, alpaky i malé vicuně.
Pokud by vás lákalo zelené Altiplano a čestvá tráva icha, je dobré plánovat cestu v době našeho jara. Na pozdim je vše žluté suché.
KAŇON COLCA
Kaňon hlubší než Grand Canyon, moc krásná úrodná oblast políček, malinkých vesnic, průsmyku, který se líbí kondorům a spousty termálních lázní. Určitě stojí za návštěvu na několik dnů a nejlépe výlety – treky. I tu nadmořská výška cca 3600 – 3800 mnm.
JEZERO TITICACA
Z kaňonu Colca je to pár hodin jízdy do města Puno – výchozí bod na výlety po jezeře Titicaca. Puno nic moc. Většina výletů na jezeře začíná zastávkou na rákosových ostrovech Los Uros. Je dobré je vědět, že jde o turistických skanzen, vytvořen ve 20.st. a tradičně takhle indiáni na jezeře nebydleli. Zajímavější jsou pak klasické ostrovy uprostřed jezera. My jeli na Taquile, ostrov kde se tradičně na jezeře oslavovalo…i tu jsou na turisty připraveni, ale víc uvěřitelně 🙂 Doporučení jsem dostala na ostrov Amantaní.
A pokračování příště 🙂